Yazar : Emin Karaca
Yayıncı : Kibele Yayınları
Fiyat: 28.00   Liste Fiyatı : 40.00
% 30 İndirim 
Favorilere Ekle
Etiketler : Çok Satanlar
Format : Kitap
Barkod : 9786059467070
Yayın Tarihi : 2017-05-01
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 484
Kapak : Karton
Kağıt : 3.Hamur
Boyut : 135 X 195
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Yıllar önce yazdığı, Türkiye medyasının başucu kitabı haline gelen Türk Basınında Kalem Kavgalarında Tanzimat'tan 1990 ortalarına dek, gazetecilerin birbirlerini nasıl yiyip bitirdiklerini ele alan Emin Karaca, Türk Edebiyatında Kavga adını verdiği bu eserinde, edebiyatçıların Tanzimat'tan bu yana yaptıkları kavgaları anlatıyor. Tepeleri attığında birbirlerine, Ben Senin Cemaziyelevvelini Bilirim diyen basın mensuplarından sonra, bu eserde de birbirlerine, En Büyük, En Önemli, En Bilgili Yazar Benim! diyen edebiyatçıları okuyacaksınız.
Namık Kemal'le Ziya Paşa'nın Harâbât, Recaizade Ekrem'le Muallim Naci'nin Zemzeme-Demdeme, Ahmed Midhat Efendi'nin Dekadanlık, Abes - Muktebes çatışması gibi, Tevfik Fikret'le Mehmet Akif'in İlericilik- Gericilik kavgalarını, Hüseyin Rahmi'nin Cadı romanının yarattığı çalkantıları ele alan Emin Karaca bu kitabında daha sonraki dönemlerde edebiyatçılar arasında çıkan tartışmalara da yer veriyor.

Cumhuriyet Dönemi'nde Nâzım Hikmet'in Resimli Ay'da başlattığı Putları Yıkıyoruz, Halid Fahri'nin oğlu Gavsi Ozansoy'un önayak olduğu, Türk Edebiyatı'nda Tasfiye kavgaları, Garip şiir akımı yüzünden çıkan meydan savaşları, Necip Fazıl'ın Para piyesinin hırsızlama olduğu iddiasının kopardığı kıyamet, bir başka meseleden Peyami Safa ile Necip Fazıl'ın birbirine girmesi... Her biri kitapta ayrıntısıyla anlatılıyor. Edebiyat tarihlerinin kaydettiği ya da etmediği daha pek çok kavgayı bulup çıkaran yazar, kavganın yapıldığı gazetelerin, dergilerin, kitapların adlarını verdiği gibi, eserini fotoğraflar, kupürler, çerçeve yazılar, belgeler ve bilgilerle de zenginleştiriyor.

Kalemle yapılan kavgalarla yetinmeyen, öfkesine hâkim olamayarak birbirlerine zaman zaman tekme tokat girişen edebiyatçılara da yer verilen kitapta Ertuğrul Muhsin'in Halid Fahri'ye dayak atması da anlatılmış; İsmail Habib'le Ahmet Hamdi Bey'in dövüşmesi de.

Türk Edebiyatında Kavga (En Büyük, En Önemli, En Bilgili Yazar Benim!) elinizden bırakamayacağınız, sürükleyici bir roman gibi bir solukta okuyacağınız bir kitap.

Okuyucu Yorumları