Yazar : Egemen Cevahir
Yayıncı : Kibele Yayınları
Fiyat: 21.00 TL   Liste Fiyatı : 30.00 TL
Ürün Satışta. % 30 İndirim
Etiketler : Çok Satanlar
Barkod-ISBN : 9789944339940
Yayın Tarihi : 0000-00-00
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Türkiye'de Sağlık Sisteminin Dönüşümü; Toplumsal Yansıma Örnekleri
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 318
Kapak : Karton
Kağıt : 1.Hamur
Boyut : 165 X 245
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
1980'li yıllardan itibaren kapitalizmin krizine çare olarak sermayenin izlediği yeni liberal strateji çerçevesinde bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kamusal hizmetlerin metalaşması, bu hizmetlerin sunumunun piyasalaştırılması, ticarileştirilmesi hep gündemde olmuştur. Ancak bilindiği gibi 2003 yılında kamuoyuna açıklanan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile kamu sağlık hizmetlerinin dönüşüm süreci hız kazanmıştır. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile metalaştırılan sağlık hizmetleri yaygınlaştırılarak sağlık pazarı genişletilirken, özel sağlık sektörüne kamusal kaynaklar aktarılmakta, sermayeye yeni karlılık alanları açılmaktadır.

Bu çalışmada Egemen Cevahir, Türkiye'de Sağlık Sisteminin Dönüşümü'nü sağlık hizmeti kullanıcıları, hekimler ve diğer sağlık çalışanları, sağlık sektörü yöneticileri ve sağlık meslek temsilcileri tarafından nasıl algılandığı ve değerlendirildiği niteliksel bir alan araştırması ile ortaya koymaya çalışmaktadır.

Sağlıkta dönüşüm sürecinde toplumsal muhalefetin yeterince güçlü olmadığı herhalde herkesin malumudur. Dolayısıyla Cevahir'in çalışmasında olduğu gibi sağlık sisteminin dönüşümünün bu hizmetten yararlananlar, hizmeti sunanlar ve meslek örgütlerince nasıl algılandığı, değerlendirildiğine yönelik çalışmalar, muhalefetin neden güçlü olmadığına ilişkin ipuçları vermesi açısından önemlidir ve özellikle yaşanacak benzer süreçlere ilişkin yürütülecek mücadelelere yönelik çıkarımlar yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Okuyucu Yorumları